منوی دسته بندی

تعویض فن لپ تاپ اچ پی

تعویض های فن لپ تاپ hp

یکی از رایجترین مشکلاتی که کاربران به علت آن به مرکز تعمیر لپ تاپ اچ پی iraninhp مراجعه می‌کنند تعویض فن لپ تاپ اچ پی یا تعمیر فن لپ تاپ اچ پی می‌باشد. بسته به نوع مشکل شما تعمیر لپ تاپ اچ پی شما در با هزینه و زمان متفاوتی  تعمیر می‌شود. اگر شما هم با خرابی فن لپ تاپ مواجه هستید و هیچ اطلاعاتی در رابطه با فن لپ تاپ ندارید در ادامه با ما همرا باشید. ایرانیان اچ پی بهترین مرکز تعمیر لپ تاپ hp با هدف افزایش آگاهی و رضایت شما عزیزان اقدام به انتشار این مقاله نموده است. تا آگاهی شما عزیزان را در زمینه فن لپ تاپ hp افزایش بده..

با استفاده از کلید های زیر به قسمت دلخواه خود بروید

تعویض های فن لپ تاپ hp

فن لپ تاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

فن لپ تاپ، یکی از قطعات مهم دستگاه می‌باشد که وظیفه خنک نگه‌داشتن قطعات داخل را در حین کار دارد. زمانی که دمای لپ تاپ بالا رفته و گرم می‌شود، فن شروع به‌کار می‌کند. گرمای چیپ های CPU و GPU (پردازنده و گرافیک) از طریق هیت سینک گرفته‌شده و فن آن را به بیرون انتقال می‌دهند. فن برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات، دستگاه را خنک نگه می‌دارد.

انواع مختلف فن لپ تاپ اچ پی

در بسیاری از موارد، افراد در نگهداری، تعمیر و تعویض خنک‌کننده لپ تاپ سهل‌انگاری کرده و با بالا رفتن دما و عدم عملکرد صحیح فن، دستگاهشان آسیب می‌بیند. پس اگر فن لپ‌تاپ شما مشکل دارد، هر چه زودتر به آن رسیدگی نمایید. مهم­ترین علت خرابی قطعات سخت افزاری داخل لپ تاپ در ابتدا گرما و سپس رطوبت و نوسان الکتریکی می‌باشد . تولید کنندگان لپ‌تاپ اچ پی و سایر بندها برای مقابله با افزایش دمای قطعات سخت افزاری از قطعه­‌ای به نام فن لپ‌تاپ استفاده می­‌کنند. این قطعه در تمامی لپتاپ­ ها وجود دارد و وظیفه آن خنک کردن اجزای درونی و تهویه هوای داخل لپ تاپ می‌باشد 

طرز کار سیستم خنک کننده لپ تاپ hp

طرز کار سیستم خنک کننده لپ تاپ

سیستم تهویه هوای لپ‌تاپ متشکل از دو بخش فن و سینک می‌باشد . طرز کار این سیستم به این صورت می‌باشد  که ابتدا گرمای چیپ­ های داخل لپ تاپ توسط سینک گرفته شده و به فن منتقل می­‌شود. پس از آن فن لپ تاپhpوظیفه دارد که این گرمای دریافت شده را به بیرون از لپ تاپ منتقل کند و در نتیجه دمای سیستم را در محدوده مناسبی حفظ کند. دو نوع فن مکنده و دمنده در بازار موجود می‌باشد  که به شکل ­های متفاوتی این کار را انجام می‌­دهند. نشانه‌های خرابی فن لپ‌تاپ اچ پی هم همانند تمامی قطعات آسیب پذیر بوده و امکان دارد در مواجهه با آلودگی یا گرد و غبار و یا به علت استهلاک و سرویس نشدن عملکرد خود را از دست میدهد.

تعمیر فن لپ تاپ اچ پی

تعمیر فن لپ تاپ hp

یکی از موضوعاتی که بسیاری از مشتریان در هنگام مواجه با مشکلات فن لپ تاپ به سراغ آن می‌روند تعمیر فن لپ تاپ اچ پی است. خوشبختانه ایرانیان اچ پی با دارا بودن تعمیر کاران مجرب این امکان را برای شما فراهم نموده تا بتوانید فن‌هایی با مشکلات جزئی مواجه شده اند تعمیر بنمایید. چراکه تعمیر فن لپ تاپ اچ پی بسیار به صرفه تر از تعویض این قطعه است اما چنانچه مشکلات موجود قابل حل نباشند شما نیازمند تعویض فن لپ تاپ اچ پی هستید. معمولا سرویس فن لپ تاپ اچ پی اولین کار در تعمیر فن لپ تاپ اچ پی است.

تعمیر فن لپ تاپ اچ پی

مزایای سرویس کامل فن لپ تاپ

افزایش عمر لپ تاپ

افزایش گردش هوا درون لپ تاپ و خنک‌تر شدن آن

کم شدن دمای پردازنده و گرافیک

افزایش سرعت و راندمان لپ تاپ

خنک‌تر شدن دمای کلی لپ تاپ

افزایش عمر سی پی یو و گرافیک

مزایا سرویس فن لپ تاپ اچ پی

برای عیب یابی فن لپ تاپ مطالب زیر به شما کمک می‌کنند

عیب یابی فن لپ تاپ اچ پی

روش های تست فن لپ تاپ اچ پی

راه‌های زیر، روش‌های بسیار آسانی هستند که می‌توانید فن لپ‌تاپ خود را بدون باز کردن دستگاه تست نمایید. گوش دادن به صدای فن لپ تاپ، فن در بهترین حالت عملکرد خود، با کمترین لرزش و کمترین صدا کار می‌کند. چنانچه صدای عجیبی می‌شنوید باید فن لپ تاپ اچ پی خود را دقیق‌تر بررسی نمایید که در صورت نیاز نسبت به تعمیر فن لپ تاپ اچ پی یا تعویض فن لپ تاپ اچ پی اقدام بنمایید.

تست و عیب یابی فن لپ تاپ

 در مرحله بعدی دست خود را جلوی فن قرار دهید و باد خروجی را لمس کنید. فن سالم، هوا را به خوبی از دریچه‌ها انتقال می‌دهد. حال اگر مشکلی وجود داشته باشد، باد به خوبی خارج نمی‌شود و شما بایستی مشکل را رفع نمایید. همچنین از طریق نرم افزارهای مخصوص می‌توانید دمای لپ تاپ خود را بررسی کنید؛ اگر دمای لپ‌تاپ شما به‌صورت غیرعادی بالا می‌رود، می‌توان گفت که فن شما با مشکل مواجه شده است.

تست و عیب یابی فن لپ تاپ اچ پی

برخی از علائم خرابی فن لپ‌تاپ

 

یکی از نشانه‌های خرابی فن لپ‌تاپ اچ پی، خاموش شدن بدون دلیل و ناگهانی دستگاه می‌باشد.

دستگاه به‌طور عجیبی داغ می‌شود، به‌طوری که فن قادر نیست دمای آن را کاهش دهد. الباقی نشانه‌های خرابی فن لپ تاپ را در ادامه خدمت شما توضیح داده‌ایم.

صدای فن لپ تاپ اچ پی

صدا دادن فن لپ تاپ اچ پی

به صدا افتادن فن لپ تاپ اچ پی عوامل مختلفی دارد که امکان دارد در برخی موارد به علت مشکلات سخت افزاری باشد که با عیب یابی کردن سخت افزاری می‌توان علت آن را بررسی کرد. در صورت رسیدگی به موقع، هیچ کدام به سیستم‌های حیاتی لپ تاپ آسیب نمی‌زنند. اگر زمان بگذرد و رسیدگی توسط کارشناسان یک مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ اچ پی انجام نگیرد، به مراتب هزینه‌ی بیشتری به کاربر وارد می‌شود.

صدای فن لپ تاپ اچ پی

عوامل صدا دادن فن لپ تاپ اچ پی

شکستن پره‌‌های فن لپ تاپ

جابه جایی لپ تاپ اچ پی و آسیب به محفظه فن لپ تاپ اچ پی

ضربه به لپ تاپ

افتادن تکه‌ای پلاستیکی یا فلزی داخل فن

گرد و غبار و پرز ورودی به فن لپ تاپ اچ پی

جابه جا شدن فن از جای خود

فشار قاب به فن لپ تاپ اچ پی یا  شکستگی قاب لپ تاپ اچ پی

خرابی هیت سینک لپ تاپ

عوامل به صدا افتادن فن لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ در تهران

صدای بیش از حد فن لپ تاپ اچ پی

صدای فن لپ تاپ اچ پی

 فن لپ‌تاپ اچ پی که به درستی کار کند، مانند یک فن پروانه ‌ای به نظر خواهد رسید. با این حال، ممکن است وقتی کامپیوتر را برای اولین بار روشن می‌کنید، صدای فن قابل شنیدن نباشد، زیرا با کمترین سرعت ممکن کار می‌کند.هر چه زمان بگذرد و استفاده شما از لپ تاپ اچ پی بیشتر بشود فن جهت تامین جریان هوای بیشتر و خنک کردن سیستم، سرعت خود را افزایش خواهد داد. یکی از اصلی ترین علت‌های صدا دادن فن لپ تاپ اچ پی می‌توان به وجود گرد وغبار‌های موجود در فن لپ تاپ اچ پی اشاره کرد که در صورت تمیز نکردن آن‌ها می‌توانند موجب خرابی فن لپ تاپ اچ پی و صدا دادن فن لپ تاپ اچ پی شوند. چنچناچه در نگه داری از دفن سهل انگاری بکنید لپ تاپ شما نیازمند تعمیر فن لپ تاپ اچ پی یا تعویض فن لپ تاپ اچ پی می‌شود.

لپ تاپ اچ پی

بی ثباتی سیستم

بی ثباتی سیستم نشانه ای از گرفتگی شدید گرد و غبار می‌باشد. هنگامی که یک گرفتگی هیت سینک، موجب می‌شود دمای سی پی یو به حد بحرانی برسد، سیستم با خاموش کردن یا راه اندازی مجدد، از سیستم در برابر آسیب محافظت خواهد نمود. سینک حرارتی را از جهت وجود گرد و غبار و مواد اضافی بررسی بنمایید. در موارد شدید، امکان دارد سیستم قبل از اینکه سیستم عامل را بوت کند ، شروع به گرم شدن بیش از حد بنماید و به جای آن یک پیام خطا به شما نمایش بدهد.

نوسانات فن لپ تاپ اچ پی

نوسانات فن لپ تاپ اچ پی

در داخل لپ تاپ hp شما یک فن وجود دارد که با گرم شدن دستگاه سی پی یو را خنک می‌کند. وقتی دمای داخل به اندازه مشخصی برسد، فن روشن می‌شود. چناچه فن از کار بیفتد، لپ تاپ ممکن است در طول دوره های استفاده طولانی مدت بیش از حد گرم شود.با استفاده مداوم از لپ تاپ برای حدود یک ساعت، مشکل را حل کنید، سپس به صدای فن گوش دهید تا روشن شود. وقتی دستگاه گرم شد، چنانچه بوی سوختگی حس کردید و متوجه صدای ضربه فن نشدید، ممکن است نیاز به تعویض فن باشد.

راهکارهایی برای افزایش طول عمر فن لپ تاپ اچ پی

نکاتی برای افزایش طول عمر فن لپ تاپ اچ پی

دستگاه خود را از مایعات دور نگه‌دارید.

دریچه و محفظه‌های لپ تاپ اچ پی را پاکیزه نگه‌دارید تا تهویه هوا به خوبی انجام شود.

از ضربه‌ خوردن فن لپ‌تاپ اچ پی خود جلوگیری فرمایید.

از گذاشتن لپ تاپ خود بر روی سطوح کثیف و پر از گرد و غبار و پرز، بپرهیزید. چراکه عملکرد فن لپ تاپ اچ پی به‌مرورزمان مختل شده و به‌درستی عمل تهویه را انجام نخواهد داد.

نکاتی برای افزایش طول عمر لپ تاپ اچ پی

 از پایه خنک کننده یا ( کول پد) استفاده نمایید

اگر شما از برنامه‌های گرافیکی و سنگین استفاده می‌کنید، فن لپتاپ اچ پی شما به‌ تنهایی برای خنک کردن دستگاه،کافی نمی‌باشد. همچنین در فصل‌های گرم سال، امکان دارد به دلیل هوای گرم، عملکرد دستگاه شما کند شود. استفاده از پایه‌های خنک‌کننده، عمر لپ‌تاپ شما را نیز افزایش می‌دهد و از آسیب‌های احتمالی به دلیل گرما، جلوگیری می‌کند.

کول پد

از خمیر سیلیکون استفاده نمایید

استفاده از خمیر سیلیکون در فن لپ‌تاپ اچ پی می‌تواند تأثیرات مثبت متعددی برای شما داشته باشد، به ویژه اگر فن لپ‌تاپ اچ پی شما با مشکلاتی همچون افزایش دما، نویز زیاد یا گره خوردگی روبرو شده باشد. این خمیر، از جنس پلیمر بوده و بر روی سی پی یو و جی پی یو جای می‌گیرد. خمیر سیلیکون برای انتقال گرما از چیپست به هیت سینک لپ تاپ اچ پی استفاده می‌شود

نحوه استفاده از خمیر سیلیکون برای لپ تاپ اچ پی

برنامه‌های غیر ضروری را ببندید

برنامه‌هایی که فعال هستند و هیچ کاری با آن ندارید را ببندید، زیرابه دلیل پردازش آن برنامه‌ها، دستگاه گرم خواهد شد و فن برای مدت‌زمان طولانی‌تری کار خواهد کرد. با بستن برنامه‌های غیرضروری، هم عمر فن لپ تاپ اچ پی و هم عمر دستگاه شما بیشتر خواهد شد و نیاز به خرید فن لپ تاپ اچ پی پیدا نخواهید کرد.

بستن برنامه‌های اضافی در لپ تاپ اچ پی

فن لپ تاپ خود را پاکیزه نگه دارید

می توانید عمر مفید فن لپ تاپ اچ پی خود را با تمیز نگه داشتن آن افزایش بدهید. گرد و غبار موجود در قسمت خارجی لپ تاپ خود را با یک پارچه تمیز کنید. از یک کمپرس هوای فشرده برای پاک کردن گرد و غبار یا کثیفی که امکان دارد موجب مسدود شدن فن و جلوگیری از چرخش آن شود، استفاده بنمایید.برای آل این وان‌ها، کیس را باز کنید و مطمئن شوید که هیچ گرد و غباری مانع از فعالیت صحیح فن CPU نمی‎شود. شما عزیزان می‌توانید از هوای فشرده برای از بین بردن گرد و غبار موجود در داخل دستگاه و از یک پارچه برای پاک کردن قسمت داخلی کیس استفاده کنید.

تمیز کردن فن لپ تاپ hp

برخی از مشکلاتی که با سوختگی فن اشتباه گرفته می‌شوند

باتری لپ تا اچ پی

خرابی باتری لپ تاپ اچ پی

گاهی اوقات، باتری های لپ تاپ از کار می‌افتند و ممکن است بوی سوختگی متصاعد کنند. برای عیب‌یابی باتری، باتری را از لپ تاپ خارج کنید، سپس آداپتور را وصل کنید. سپس مدتی از لپ تاپ استفاده بنمایید و دوباره بوی سوختگی را چک کنید. اگر لپ‌تاپ دیگر بو نمی‌دهد، احتمالا باتری لپ تاپ شمابه مشکل بر خورده و نیازمند تعویض باتری لپ تاپ اچ پی خود هستید. باتری را با یک باتری جدید تعویض کنید، سپس لپ تاپ اچ پی خود را دوباره با باتری جدید امتحان کنید. برای این کار بهتر است که به مرکز تعمیر لپ لپ تاپ hp ایرانیان اچ پی مراجعه کنید. 

مشکلات شارژر لپ تاپ اچ پی

مشکلات منبع تغذیه

گاهی اوقات، از کار افتادن آداپتور باعث افزایش برق یا کمبود برق در لپ تاپ می‌شود. شارژر معیوب نیز امکان دارد بوی سوختگی را انتشار بدهد. با قطع کردن آداپتور از لپ تاپ و سپس خاموش نمودن آن فقط از باتری، عیب یابی کنید. در صورت نیاز آداپتور را تعویض کنید. اگر تشخیص دادید که دریچه‌های ورودی هوا تمیز و شفاف هستند، باتری و آداپتور به درستی کار می‌کنند و وقتی لپ‌تاپ گرم شد، فن روشن می‌شود، مشکل از قطعه دیگری در داخل قاب لپ‌تاپ است.

مشکلات منبع تغذیه لپ تاپ hp

پیشنهاد ما این است که  برای تعیین علت مشکل با یک مرکز تعمیر لپ تاپ اچ پی در تهران  مشورت کنید. در مدت زمانی که لپ تاپ اچ پی شما دچار مشکل داغ شدن بیش از حد می‌شود، از لپ تاپ استفاده نکنید. اگر مجبورید برای مدت کوتاهی از لپ تاپ در حال شارژ استفاده کنید و همچنان با مشکل مواجه هستید، در حین استفاده، یک پد خنک کننده زیر دستگاه قرار دهید.

تعویض فن لپ تاپ اچ پی

تعویض فن لپ تاپ hp

چنانچه فن لپ تاپ شما سوخته باشد یا تعمیر فن لپ تاپ اچ پی شما بی نتیجه باقی بماند باید به سراغ تعویض فن لپ تاپ اچ پی بروید. تعویض فن لپ تاپ اچ پی یکی از کار های تحخصصی در زمینه خدمات تعمیر لپ تاپ اچ پی است. بهترین گزینه برای تعویض فن لپ تاپ اچ پی مرکز تعمیر لپ تاپ اچ پی ایرانیان اچ پی می‌باشد. یکی از نکاتی که در زمان مواجه با این مشکل باید آن را رعایت کنید تعویض فن لپ تاپ اچ پی یا یک فن اورجینال است. همانطور که می‌دانید تشخیص اصل بودن قطعات کاری بسیار دشوار است که برای حل این مشکل باید لپ تاپ خود را به یک مرکز تعمیر لپ تاپ hp مطمئن بسپارید.

تعویض فن لپ تاپ hp

تعمیر و تعویض فن سی پی یو لپ تاپ hp چه مقدار زمان می‌برد

تعویض فن سی پی یو لپ تاپ اچ پی و گرافیک لپ تاپ در حدود 1 ساعت زمان می‌برد، اماتنها موضوعی که در این میان مطرح می‌باشد این است که قطعه و فن موردنیاز برای تعویض فن لپ تاپ اچ پی، چقدر در دسترس باشد و آیا دسترسی به آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد یا خیر. معمولا زمانی که برای تعویض فن پردازنده اچ پی یا گرافیک لپ تاپ داده می‌شود، 1 روز کاری می‌باشد.

مدت زمان تعویض فن لپ تاپ hp

برآورد هزینه تعویض و تعمیر فن لپ تاپ اچ پی

عمدتا مشکلاتی که برای فن‌های لپ تاپ‌ها به وجود می‌آیند، قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند. همانطور که می‌دانید برآورد هزینه تعویض و تعمیر فن لپ تاپ اچ پی بسته به مدل، سال و برند دستگاه، متفاوت می‌باشد.

قیمت و هزینه‌ی تعویض فن برای مدل‌های قدیمی‌تر اچ پی در حدود 400 الی 500 هزار تومان در می‌آید. قاعدتا تعمیر فن لپ تاپ اچ پی و لپ تاپ‌های جدیدتر از این رقم بالاتر خواهد بود

هزینه تعمیر و تعویض فن لپ تاپ اچ پی
نمایندگی hp

نمایندگی hp

شرکت اچ پی با هدف افزایش رضایت مشتریان نمایندگی‌های خود را در ساراسر جهان نموده که هر مرکز بخشی از نمایندگی‌های لپ تاپ اچ پی را بر عهده دارد. اما ایرانیان اچ پی نمایندگی پنج محصول برتر این شرکت یعنی نمایندگی سرور hp، نمایندگی لپ تاپ اچ پی، نمایندگی کامپیوترهای hp و نمایندگی لپ تاپ‌های این شرکت را برعهده دارد.

نمایندگی لپ تاپ اچ پی

نمایندگی لپ تاپ hp

نمایندگی لپ تاپ اچ پی یکی از خدماتی است که شرکت ایرانیان اچ پی به عنوان بهترین مرکز تعمیر لپ تناپ اچ پی بر عهده دارد.برخی از خدماتی که در رابطه با این نمایندگی در ایرانیان اچ پی می‌توانید دریافت کنید عبارت است از تعمیر لپ تاپ اچ پی ، سرویس لپ تناپ اچ پی، جمع آوری اطلاعات کامل در رابطه با سری‌های مختلف لپ تاپ اچ پی و غیره که تمامی این خدمات به صورت تخصصی به شما ارائه می‌شوند. 

سخن پایانی

یکی از رایبجترین مشکلاتی که کاربان در هنگام کار با لپ تاپ های اچ پی یا سایر برندها با آن مواجه می‌شوند خرابی فن لپ تاپ اچ پی است. بسته به میزان و نوع مشکل موجود، لپ تاپ شما به تنعمیر فن لپ تاپ اچ پی یا تعویض فن لپ تاپ اچ پی نیاز دارد. لازم به ذکر است که که هر سه فعالیت تعمیر فن لپ تاپ اچ پی، تعویض فن لپ تاپ اچ پی یا سرویس فن لپ تاپ اچ پی نیازمند مهارت و تخصص است که این مهارت و تخصص را کارشناسان مرکز تعمیر لپ تاپ اچ پی ایرانیان اچ پی دارا هستند.

سوالات متداول

ممکن است دلایل متعددی برای خرابی فن لپ تاپ اچ پی وجود داشته باشد، اما برخی از علل متداول عبارتند از:

ایجاد گرد و خاک در داخل فن لپ تاپ اچ پی: خرابی فن لپ تاپ اچ پی معمولا به دلیل ایجاد گرد و خاک در داخل آن است که باعث می‎شود فن با سرعت کمتری چرخیده و در نتیجه دمای لپ تاپ اچ پی افزایش یابد.

خرابی موتور فن لپ تاپ اچ پی: در صورتی که موتور فن لپ تاپ اچ پی خراب شده باشد، فن نمی‎تواند بچرخد و از کار می‎افتد.

خرابی بلبرینگ فن لپ تاپ اچ پی: بلبرینگ فن لپ تاپ اچ پی می‎تواند به دلیل خرابی، باعث کاهش سرعت چرخش فن لپ تاپ اچ پی شود و در نتیجه دمای لپ تاپ افزایش یابد.

خرابی کابل های متصل به فن لپ تاپ اچ پی: اگر کابل های متصل به فن لپ تاپ اچ پی خراب شده باشند، فن نمی‎تواند به درستی کار کند و باعث افزایش دما و خرابی لپ تاپ خواهد شد.

برای رفع این مشکلات، بهتر است لپ تاپ اچ پی خود را به مرکز تعمیر لپ تاپ اچ پی iranianhp واگذار کرده و پس از تعمیر فن  لپ تاپ اچ پی، از تمیز کردن و نگهداری منظم آن اطمینان حاصل بنمایید.

بله، برای هر لپ تاپ اچ پی نیاز به فنی خاص و مشخص است. فن‌هایی که برای لپ تاپ اچ پی استفاده می‌شوند، از نظر سایز، سرعت، شکل و نوع اتصالات با سایر فن‌های استفاده شده در سیستم‌های دسکتاپ متفاوت می‌باشند. همچنین در انتخاب فن مناسب برای لپ تاپ، باید به نوع و کاربری دستگاه و همچنین نوع پردازنده و کارت گرافیک موجود در آن توجه نمود تا فن انتخابی، با این قطعات سازگاری داشته باشد و به درستی فعالیت بکند. در کل، برای تعویض فن لپ تاپ اچ پی، بهتر است از فن‌هایی استفاده کرد که مورد تایید تولیدکنندگان لپ تاپ اچ پی است و به عنوان قطعه جایگزین موجود هستند.

بله، استفاده از لپ تاپ اچ پی بر روی کف میز می‌تواند باعث گرم شدن زیاد آن شود. این امر به دلیل عدم چرخش هوا به صورت مطلوب در پشت لپ تاپ می‌باشد. همچنین اگر پوشش فن لپ تاپ اچ پی با گرد و خاک مسدود بشود، نیز می‌تواند موجب گرم شدن زیاد لپ تاپ اچ پی شود.
برای جلوگیری از گرم شدن زیاد لپ تاپ اچ پی، می‌توانید از یک پایه خنک کننده برای لپ تاپ استفاده کنید. کول پدهای لپ تاپ اچ پی باعث چرخش هوا در پشت لپ تاپ اچ پی و خنک نگه داشتن دستگاه می‌شوند. علاوه بر آن، در هنگام استفاده از لپ تاپ اچ پی، بهتر است دستگاه را روی سطح خشک و صاف قرار داده و به علاوه، برای پاک کردن پوشش فن لپ تاپ، باید به صورت دوره‌ای و با استفاده از یک برس نرم و خشک، پوشش و پره‌های فن لپ تاپ اچ پی را تمیز کنید.

تمیز کردن فن لپ تاپ اچ پی یکی از روش‌های پیشگیری از گرمای زیاد و افزایش عمر مفید دستگاه می‌باشد. اگر چه تمیز کردن فن لپ تاپ اچ پی به روش‌های صحیح می‌تواند ساده باشد، اما اگر از روش‌های نادرست استفاده شود، امکان این موضوع وجود دارد که دستگاه شما آسیب ببیند. برای تمیز کردن فن لپ تاپ اچ پی، ابتدا باید دستگاه را خاموش کنید و برق آن را قطع کنید. سپس با استفاده از یک پیچ‌گوشتی، پوشش فن را باز نموده و با استفاده از یک برس نرم و خشک، پوشش و پره‌های فن را تمیز بنمایید. اما باید توجه داشته باشید که در صورتی که تجربه کافی در انجام این کار ندارید، بهتر است که به مرکز تعمیرلپ تاپ اچ پی iranianhp مراجعه کنید مراجعه کرده و سرویس فن لپ تاپ اچ پی خود را به این مرکز بسپارید.

در جوا باید بگوییم که نه، باز کردن درایو CD/DVD در لپ تاپ اچ پی معمولاً باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه نمی‌شود. با این حال، در صورتی که درایو به طور مداوم برای خواندن یا نوشتن دیسک فعال باشد، ممکن است دمای دستگاه افزایش یابد و باعث گرم شدن آن شود.

فن لپ تاپ اچ پی یک قطعه سخت افزاری است که برای خنک کردن دستگاه و جلوگیری از افزایش دمای آن استفاده می‌شود. فن لپ تاپ از یک موتور الکتریکی و یک پره متشکل شده است که با چرخش پره، هوای داغ دستگاه را به بیرون از دستگاه انتقال می‌دهد و هوای خنک را وارد می‌کند.

فن لپ تاپ برای کارکرد مناسب دستگاه باید بصورت منظم و بهینه کار کند، زیرا داغ شدن بیش از حد دستگاه، می‌تواند عملکرد آن را کاهش دهد و در بلند مدت باعث خرابی قطعات داخلی شود. برای بهینه سازی عملکرد فن لپ تاپ، می‌توانید از نرم افزارهای کنترل دما و سرعت فن استفاده کنید و همچنین مطمئن شوید که تهویه درست در محیط کاری دستگاه فراهم شده است.

بله، پاکیزه کردن فن لپ تاپ اچ پی می‌تواند به بهبود عملکرد آن کمک بسزایی کند. فن لپ تاپ اچ پی معمولاً برای خنک کردن قطعات داخلی لپ تاپ استفاده می‌شود و در صورتی که فن آن به دلیل تجمع گرد و خاک و سایر ذرات آلاینده به درستی فعالیت نکند، عملکرد لپ تاپ ممکن است نامناسب شود و دمای آن بیشتر از حد مجاز برای کارکرد معمولی رسیده و نیازمند تعویض فن لپ تاپ اچ پی بشوید. بنابراین، تمیز کردن فن لپ تاپ بهبود عملکرد آن را برای شما تضمین خواهد کرد.

برای اطمینان از صحت عملکرد فن لپ تاپ اچ پی و برطرف بودن هرگونه مشکلی، می‌توانید به روش‌های زیر رجوع کنید:

در ابتدا به بررسی درایور بپردازید: درایور فن لپ تاپ باید به درستی نصب شده باشد. برای بررسی کردن این مسئله، به مدیریت دستگاه‌ها مراجعه کنید و مطمئن شوید که درایور فن لپ تاپ اچ پی به درستی نصب شده است.

بررسی پوشش گرمایی: می‌توانید بررسی کنید که پوشش گرمایی لپ تاپ اچ پی شما به درستی فعالیت می‌کند و مانع از خنک شدن فن لپ تاپ اچ پی نمی‌شود.

استفاده از نرمافزارهای مانیتورینگ سیستم: نرم افزارهای مانیتورینگ سیستم مانند HWMonitor، SpeedFan و Core Temp اطلاعات مربوط به دمای سیستم و فن لپ تاپ را نمایش می‌دهند و شما می‌توانید با استفاده از آنها مشکل فن لپ تاپ اچ پی را شناسایی کنید.

تمیز کردن فن لپ تاپ اچ پی: در صورتی که فن لپ تاپ اچ پی شروع به برقراری ارتباط با صدای بلند یا ناهمواری در عملکرد کند، ممکن است به دلیل کثیف بودن فن باشد. در این صورت می‌توانید با باز کردن پوشش لپ تاپ و تمیز کردن فن، مشکل را برطرف کنید.

در صورتی که این روش‌ها به نتیجه مطلوب نرسید، بهتر است به مرکز تعمیرات لپ تاپ آرتک بروید و مشکل را با کمک تکنسین‌های متخصص مجموعه حل کنید.

برای مقابله با مشکل گرمای بیش از حد در لپ‌تاپ، می‌توانید به روش‌های زیر روی آورید:

تمیز کردن فن لپ تاپ اچ پی: بررسی کنید که آیا فن لپ تاپ شما دارای گرد و غبار زیادی می‌باشد یا خیر. در صورت وجود گرد و غبار، می‌توانید با استفاده از یک باد خنک و خشک فن لپ تاپ hpرا تمیز کنید.

استفاده از پایه خنک کننده: با استفاده از یک پایه خنک کننده، هوا به راحتی در اطراف دستگاه شما جریان پیدا می‌کند و می‌تواند به خنک کردن لپ‌تاپ کمک کند.

کاهش پردازش‌های سیستم: بررسی کنید که آیا سیستم شما دارای برنامه‌های زیادی می‌باشد که به صورت همزمان در حال اجرا هستند یا خیر. در صورت وجود برنامه‌های بسیار، بستن برنامه‌هایی که در حال استفاده نیستند و کاهش بار سیستم می‌تواند به خنک شدن لپ‌ تاپ اچ پی کمک کند.

انتخاب مکان مناسب: اطمینانحاصل کنید که لپ‌ تاپ اچ پی شما در یک مکان با تهویه مناسب جای دارد. جایی که هوای تازه و خنک به راحتی جریان پیدا خواهد کرد.

بروزرسانی درایور‌ها: بعضی از درایور‌های لپ تاپ ممکن است موجب بالا رفتن دمای لپ‌ تاپ اچ پی شما بشوند. به روز بودن درایورهای لپ تاپتان را بررسی کنید.
تعویض پوشش حرارتی: در صورتی که لپ‌تاپ شما مدت زمان زیادی استفاده شده و پوشش حرارتی آن خراب شده است، می‌توانید آن را تعویض کنید.

در صورتی که با این روش‌ها مشکل حل نشد، بهتر است به مرکز تعمیرات لپ تاپ ایرانیان اچ پی مراجعه فرمایید.غ

تعدادی علائم وجود دارد که نشان می‎دهند فن لپ تاپ اچ پی شما ممکن است خراب شده باشد. برخی از این علائم عبارتند از:

صدای بلند و نامتعارف: هنگامی که فن لپ تاپ اچ پی شما خراب است، ممکن است صدای بلند و نامتعارف تولید بنماید.

افزایش دمای لپ تاپ اچ پی: اگر فن لپ تاپ شما درست کار نمی‎کند، ممکن است دمای دستگاه شما افزایش یابد.

 از کار افتادن فن: اگر فن لپ تاپ شما به طور کامل از کار افتاده باشد، دستگاه شما با شدت بیشتری گرم می‎شود و در نتیجه قابل استفاده نخواهد بود.

اندازه گیری سرعت فن: برخی از برنامه های نرم افزاری مانند HWMonitor می‎توانند به شما کمک کنند تا سرعت فن لپ تاپ خود را اندازه گیری کنید. اگر سرعت فن بسیار کم است یا به طور کامل متوقف شده است، ممکن است فن خراب شده باشد.

 بوی سوختنی: اگر فن لپ تاپ شما بسیار داغ است، ممکن است بوی سوختنی ایجاد شود. این مشکل می‎تواند نشان دهنده خرابی فن یا سایر قطعات داخلی باشد.

در هر صورت، بهتر است که اگر فکر می‎کنید فن لپ تاپ شما خراب است، آن را به مرکز تعمیرات لپ تاپ آرتک واگذار کنید تا بازیابی و تعمیر شود.

تعویض فن لپ تاپ می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی، سر و صدای بیش از حد یا افزایش دمای داخلی لپ تاپ لازم باشد. در بعضی از مدل‌ها، تعویض فن به راحتی قابل انجام است، در حالی که در بعضی دیگر ممکن است پیچیدگی بیشتری داشته باشد و نیاز به تخصص بیشتری باشد. به طور کلی، تعویض فن لپ تاپ برای فن‌هایی که به راحتی در دسترس هستند می‌تواند چند دقیقه طول بکشد، در حالی که برای فن‌هایی که در قسمت‌های پنهان لپ تاپ قرار دارند و نیاز به باز کردن قطعات بیشتر دارند، ممکن است نیاز به چندین ساعت کار داشته باشد. به هر حال، درصورتیکه شما باز کردن و تعویض قطعات لپ تاپ را انجام نداده‌اید، بهتر است به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

 

دلایل مختلفی ممکن است باعث این اتفاق شوند که فن لپ تاپ با صدای بلند کار کند. برخی از دلایل عبارتند از:

 

1- گرد و غبار و روغن روی پره‌های فن: همانطور که از نامش پیداست، فن برای حرکت کردن به پره‌ها نیاز دارد. وجود گرد و غبار و روغن روی پره‌ها ممکن است باعث مقاومت بیشتر در حرکت پره‌ها و در نتیجه، صدای بلند فن شود.

 

2- دمای بالای لپ تاپ: اگر دمای لپ تاپ بسیار بالا باشد، فن برای خنک‌کردن سیستم بیشتر باید بچرخد که باعث بلند شدن صدای آن می‌شود.

 

3- بسته شدن محفظه هوا برای خنک کردن سیستم: اگر لپ تاپ شما در یک محیط بسته و بدون هوا باشد، این می‌تواند منجر به صدای بلند شدن فن شود، زیرا هوای مورد نیاز برای خنک کردن به طور کافی به سیستم تامین نمی‌شود.

 

در هر صورت، در صورتی که صدای بلند فن برای شما مزاحمتی ایجاد می‌کند، بهتر است دستگاه خود را بررسی کرده و دستگاه خود را به صورت منظم نظافت کنید

 

در فن لپ تاپ ممکن است مشکلاتی مانند ایجاد صداهای نامناسب، تولید حرارت زیاد، عدم عملکرد درست و یا قطع و وصل شدن ناگهانی دستگاه رخ دهد. این مشکلات ممکن است به دلیل کثیف شدن فن، خرابی در موتور فن، قطعات مکانیکی فن، مشکلات نرم‌افزاری و یا اتصالات نامناسب باشند. به همین دلیل برای تعمیر فن لپ تاپ، نیاز به تشخیص دقیق مشکلات و شناسایی علت اصلی آنها دارید.

بله، در برخی موارد می‌توان از لپ‌تاپ‌های بدون فن استفاده کرد، اما بسته به نیاز و کاربردی که برای لپ‌تاپ دارید، این ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشد. برای مثال، لپ‌تاپ‌هایی که برای کاربردهای روزمره مانند کار با اسناد، مرور وب و پخش موسیقی استفاده می‌شوند، ممکن است بدون فن نیز بتوانند کار کنند. اما اگر شما نیاز دارید تا با نرم‌افزارهای سنگین و گرافیکی مانند بازی‌ها، برنامه‌های شبیه‌سازی و ویرایش فیلم و عکس کار کنید، لپ‌تاپ با فن ممکن است انتخاب بهتری باشد زیرا فن به خنک‌کنندگی قطعات داخلی کمک می‌کند و این کارایی سخت‌افزار را بهبود می‌بخشد. همچنین، لپ‌تاپ‌های بدون فن ممکن است در برخی موارد صدای بلند و ناخوشایندی ایجاد کنند، زیرا در صورت عدم وجود فن برای خنک کردن قطعات داخلی، باید از روش‌های دیگری مانند استفاده از خنک‌کننده خارجی استفاده کرد که ممکن است به عنوان یک راه‌حل موقت و موقعیتی برای مدت کوتاهی قابل قبول باشد، اما برای مدت طولانی و استفاده روزمره به صرفه نخواهد بود

reza

‫2 نظر

  • علی گفت:

    سلام مقاله تعویض فن لپ تاپ اچ پی شما بسیار مفید بود

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *